See proteesi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "Prothese"
},
"expansion": "German Prothese",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see German Prothese).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "proteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "proteesi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "proteesi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "protees",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "76 24",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "68 32",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "86 14",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Amputation",
"orig": "fi:Amputation",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "66 34",
"sense": "compounds",
"word": "hammasproteesi"
},
{
"_dis1": "66 34",
"sense": "compounds",
"word": "nivelproteesi"
},
{
"_dis1": "66 34",
"sense": "compounds",
"word": "rintaproteesi"
},
{
"_dis1": "66 34",
"sense": "compounds",
"word": "silmäproteesi"
},
{
"_dis1": "66 34",
"sense": "compounds",
"word": "sisäkorvaproteesi"
}
],
"glosses": [
"prosthesis (artificial limb)"
],
"id": "en-proteesi-fi-noun-DRne4hVP",
"links": [
[
"prosthesis",
"prosthesis"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "54 46",
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "46 54",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Amputation",
"orig": "fi:Amputation",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"prothesis"
],
"id": "en-proteesi-fi-noun-Zto6vbIs",
"links": [
[
"prothesis",
"prothesis"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈproteːsi/"
},
{
"ipa": "[ˈpro̞t̪e̞ːs̠i]"
},
{
"rhymes": "-oteːsi"
}
],
"word": "proteesi"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oteːsi",
"Rhymes:Finnish/oteːsi/3 syllables",
"fi:Amputation"
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "hammasproteesi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "nivelproteesi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rintaproteesi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "silmäproteesi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "sisäkorvaproteesi"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "Prothese"
},
"expansion": "German Prothese",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see German Prothese).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "proteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteesikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteeseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "proteesittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteesittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "proteeseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "proteeseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "proteesi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "proteesi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "protees",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"prosthesis (artificial limb)"
],
"links": [
[
"prosthesis",
"prosthesis"
]
]
},
{
"glosses": [
"prothesis"
],
"links": [
[
"prothesis",
"prothesis"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈproteːsi/"
},
{
"ipa": "[ˈpro̞t̪e̞ːs̠i]"
},
{
"rhymes": "-oteːsi"
}
],
"word": "proteesi"
}
Download raw JSONL data for proteesi meaning in All languages combined (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.